Državno prvenstvo razreda Optimist

 

Zadnji septembrski vikend, 25. in 26.09.2021, se je v Kopru odvijalo Državno prvenstvo v razredu Optimist. Na tekmovanju je sodelovalo 121 otrok. Poleg Slovenije so prišli tudi iz drugih držav, in sicer Italije, Madžarske, Nemčije, Slovaške in Malte, od koder prihaja tudi absolutni zmagovalec Jonas Micallef. Tekmovanje je potekalo v organizaciji Jadralnega kluba Jadro iz Kopra. 

 

Tekmovalci so se pred odhodom na morje precej načakali, saj veter ni in ni hotel preveti regatnega polja. Vendarle je organizatorju kljub bolj šibkem vetru uspelo izpeljati 5 regat z vetrovno močjo okoli 2 do 6 vozlov. Prvi dan tri, drugi pa dva plova.

 

Naši Piratovci so si - kljub zelo pomlajeni ekipi, priborili tudi eno medaljo. Desetletni Val Grbec je bil namreč 2. med kadeti, skupno pa je končal na 28. mestu. Zelo dobro pa se je med novinci odrezala tudi Lina Sorta, saj je tekmovanje končala na skupnem 27. mestu. Bravo Lina in Val!

 

Končni rezultati Državnega prvenstva po skupinah:

 

U12 dekleta

1. mesto: Lara Aurora Hummel, JK Jadro Koper

2. mesto: Ajda Gulic Bandelj, JK Jadro Koper

3. mesto: Mia Pogačar, BD Sidro Maribor

 

U12 fantje

1. mesto: Kristijan Petaros, JK Burja

2. mesto: Val Grbec, JK PIRAT Portorož

3. mesto: Filip Valjavec, JK Izola

 

Optimist fantje

1. mesto: Jean Jakob Vežnaver, JK Burja

2. mesto: Kristijan Petaros, JK Burja

3. mesto: Jaka Valjavec, Jk Izola

 

Optimist dekleta

1. mesto: Lara Aurora Hummel, JK Jadro Koper

2. mesto: Sara Domenik, JK Burja

3. mesto: Hana Lukas Oven, JK Burja

 

Rezultati naših mladih Piratov pa so bili sledeči:

Lina Sorta, skupno 27. mesto

Val Grbec, skupno 28. mesto, 2. med kadeti

Žiga Cepak, skupno 49. mesto

Črt Ovsenik, skupno 55. mesto

Lan Černac Škofič, skupno 63. mesto, 10. med kadeti

Filip Luka Butinar, skupno 65. mesto, 12. med kadeti

Rodion Krantov, skupno 68. mesto

Jure Radič Kocjan, skupno 72. mesto, 14. med kadeti

Žan Luka Kralj, skupno 74. mesto

Edgard Krantov, skupno 75. mesto

Mija Mazalin, skupno 77. mesto, 4. med kadetinjami

Zoja Ribarič, skupno 81. mesto, 6. med kadetinjami

Leo Čurčič, skupno 89. mesto

Pia Živec, skupno 95. mesto, 8. med kadetinjami

Sara Hajdinjak Lampe, skupno 99. mesto, 9. med kadetinjami

 

In kaj je po zaključku državnega prvenstva povedal trener Luka Domijan?

Zelo sem zadovoljen z ekipo, lepo napredujemo in začeli smo z nabiranjem dragocenih izkušenj. Naš cilj za to regato je bil izboljšati štarte na dolgih in množičnih štartnih linijah. Glede na prejšnjo regato smo naredili očiten korak naprej. 

Pogoji so bili zelo nestabilni, veter je nihal med tremi in šestimi vozli. Na trenutke je tudi popolnoma zmanjkalo vetra. Prvi dan je zaradi tega tudi veliko jadralcev ostalo izven  “time limita”. Za eno floto je bila boljša ena stran polja, pet minut za njimi pa je prišla druga flota spredaj iz popolnoma druge strani. Ključ je bil pozorno spremljati spremembe, gledati polje pred sabo in se sproti odločati. To je morda še naša šibka točka glede na mladost in neizkušenost naše ekipe. A vse ob svojem času!

 

Brez čestitk seveda ni šlo: “Rad bi čestital Lini in Valu, ki sta se res izkazala ta vikend. Mi trenerji pravimo po domače “da se jima je odprlo!”. Ostali del ekipe je tudi zelo dobro odvozil. Tiste, ki morda niso dosegli svojih pričakovanj, pa bi rad potolažil s tem, da je bila to šele njihova 3. regata in trenutni rezultati ne kažejo celostne slike. Samo pogumno naprej!

 

 

ISKRENE ČESTITKE VSEM!!

 

Hvala Rok Sorta za krasne fotografije!

 

Uradni rezultati: 

https://www.racingrulesofsailing.org/documents/2633/event?name=drzavno-prvenstvo-optimist-in-ilca7&fbclid=IwAR1oRyY6Zx2HE_kRJGKmyslkdfkdDGHX4EInHp8Z1bNW1JSZcQi8OTQe9tg